Biyografi

 

                       Özgür Abbak; 1976 yıında Ankara’ da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’ da tamamladı. İlk olarak davul ile başlayan enstrüman seçimi ileri ki zamanlarda gitara yerini bıraktı. Gitar gelişimini kitap, kaset, transcript ve metodlardan kendine özgü bir biçimde sürdürdü.

                     Lise yıllarında kurduğu pop ve rock gruplarında gitarist olarak çeşitli konserlerde yer aldı ve liseler arası müzik yarışmalarına katıldı. O yıllarda blues müziğine ilgi duydu ve ilk profesyonel grubu olan ” Pimple ” ile sayısız konser ve bar programları gerçekleştirdi. Amerikalı blues&caz solisti Larry O’neill ile bir çok konser verdi ve çok sayıda jam-session a katıldı. Gitar türleri, çalım stilleri ve teknikleri ile ilgili kapsamlı çalışmalar yaptı.
 
                     1994 yılında bir müzik mağazası tarafından düzenlenen; Mark Cooper’ ın jüri, Asım Can Gündüz’ün sunuculuğunu üstlendiği ve TRT ekranlarında yayınlanan ”en iyi genç elektro gitarist” yarışmasında önce Ankara, daha sonra Türkiye birincisi oldu. Sonrasında Ankara’ da özel bir dershanede elektro gitar eğitmenliği yaparak bir çok öğrenci yetiştirdi.
 
                  …Ve büyük sanatçı, usta müzisyen Erkan OĞUR’ la tanışması onun için dönüm noktası oldu. Kopuz, Oğur sazı, cümbüş, perdesiz gitar ve türevleri ile ilgili çalışmalar yaptı.
 
                     1998 yılında AİBÜ Eğitim fakültesi güzel sanatlar eğitimi bölümü müzik eğitimi anabilim dalı sınavını kazandı. 4 yıllık eğitimi süresinde, klasik gitar için düzenlemeler yaptı ve klasik müzik eserlerini elektro gitara uyarladı. Lisans eğitimi süresince çok sayıda klasik gitar konseri verdi ve mezuniyet resitalinde rodrigonun gitar konçertosu olarak bilinen ”concierto de aranjuez” i icra etti.
 
                     2003 yılında Bolu Anadolu Güzel Sanatlar lisesinde 1 yıl süre ile klasik gitar eğitmenliği yaptı. 2004 yılında ki vatani görevi ardından sahne ve stüdyo çalışmalarına devam eden sanatçı, 2005 yılında Tarkan ERGÜN ile birlikte DEM ismili bir albüm yaptı..
 
                     2009 yılında farkı ülkelerden bir araya gelmiş beş müzisyenden oluşan, rock, electric fusion, caz ve etnik tınıların bir yansıması olarak karşımıza çıkan ”FMY Project” ile konserler verdi. Ardından 2010 yılında ”flu” isimli bir modern dans müziği besteledi.
 
                     ODTÜ sanat festivali kapsamında her yıl düzenlenen ”Emrehan Halıcı ve Ankara Müzisyenleri” etkinliğinde Abbak, kendi projesi ile başarılı konserler verdi.
 
                     Etnik caz müziğine olan ilgisi sonucu usta müzisyen Mısırlı Ahmet ile çalışmaya başlayan ve ‘Hind-İstanbul’ projesi adı altında, başta Aya İrini olmak üzere ülkemizde bir çok konser verdi. Bu konserlerde dünyaca ünlü müzisyenler Zakir Huseyin, Niladri Kumar, Nevyeli S.Radhakrishna, Ganesh Rajagopalan ve Osam Ezzeldin ile aynı sahneyi paylaştı.
 
                     Dünyaca ünlü davulcu Thomas Lang’ in de bulunduğu  OSTURA 2016 albümüne konuk müzisyen olarak katıldı ve progressive rock dünyasına perdesiz elektro gitar ile Türk Müziği etkilerini kendine özgü yorumu ile yansıttı.
 
                     Halen TV programları, sahne ve stüdyo çalışmalarına devam eden sanatçı, konser ve stüdyo müzisyenliği yanında bir çok müzik tarzında düzenleme, müzik yönetmenliği ve productor olarak müzik hayatına devam etmektedir…
 
 


 
 

                          Özgür Abbak was born in Ankara in 1976. He completed his primary school and high school education in Ankara. Firstly, his instrument choice was drum but then, he preferred working on electric guitar. He maintained guitar education by the help of books, tapes, transcripts and methods. In his high school years, he started a pop-rock band, he performed in some concerts and took part in a music competition among high schools as a guitarist of the band.

                       In that years, he was interested in blues and he started his first professional band “Pimple”. He performed many concerts with his band “Pimple” and performed in pubs. Also, he performed many concerts with Larry O’neill who is an American blues&jazz soloist and Abbak joined may jam-session. He studied comprehensively for guitar types, different playing styles and technique.

In 1994, He became first in Ankara then in Turkiye in a music competition “en iyi genç elektro guitarist” (the best young electric guitarist) organized by a music store. Its jury was Mark Cooper and its presenter was Asım Can Gündüz. The competition was shown in TRT. After that, he became an electric guitar teacher in a private education center and trained many young people.

Abbak’s peak point was meeting Erkan Oğur who is master of music. He worked on kopuz, cümbüş, Oğur sazı and fretless guitar.

In 1998, he started to study music department of fine arts in Abant İzzet Baysal University. During his four year university life, he made arrangements for classical guitars and he adapted classical musical pieces into electric guitar. He performed many classical guitar concerts during his university years. For his graduation recital, he performed “concierto de aranjuez” which is known as guitar concerto of Rodrigo.

In 2003, he worked in Bolu fine arts high school as a classical guitar teacher for a year.

In 2004, he did compulsory military service. Then, he continued his studies for stage and studio.

In 2005, he made an album named “DEM” with Tarkan Ergün.

In 2009, he performed with “FMY Project” created by 5 different musicians who are come from different countries and “FMY Project” represented rock, electric fusion, jazz and ethnic music.

In 2010, he composed a modern dance music named “flu”.

Every year, Abbak performed successful concerts for “Emrahan Halıcı ve Ankara Muzisyenleri” activities in Middle East Technical University’s art festivals.

Abbak started to work with Mısırlı Ahmet because of his interest in ethnic jazz. For “HindIstanbul” project, he performed, firstly, Aya Irini and many other towns in Turkey. He shared the same stage with many different famous people; Zakir Hüseyin, Niladri Kumar, Nevyeli S. Radhakrishna, Ganesh Rajagopalan and Osam Ezzeldin.

He joined as a guest musician in OSTURA 2016 album, which is worked by one of the famous musicians who is Thomas Lang. In progressive rock music world, he represented Turkish music sounds by playing fretless guitar and using his own style.

He still continues performing in concert and working on stage and studio, TV programmes. He makes arrangements in music styles and he continues as a director of music and music producer…


Yorumlar (2)
 • Avatar
  Serdar bektas

  Temmuz 9th, 2020 at 21:59

  Özgür hocam merhaba, ben sizden gitar dersi almak istiyorum , büyük ihtimalle gitar dersi vermediğinizi düşünüyorum fakat ne olur ne olmaz şansımı deneyim dedim.

 • Avatar
  Ender Aydin Orak

  Ocak 28th, 2019 at 04:47

  Selamlar sevgili hocam,

  Size Londra’dan yazıyorum. Elektro gitar öğrenmeye henüz başladım ve Türk gitaristleri araştırırken sizinle karşılaştım.

  Çalışmalarınız tek kelime ile muhteşem. Bundan sonra da sizi yakından takip edeceğim. Özellikle halk müziği eserlerini Türk tarzı ile yorumladığınız çalışmalara hayran oldum. Şu an benim için çok çok erken ama umarım bir gün sizinle görüşüp sizden ders ve feyz almayı çok isterim. Eğer olur da Londra’ya yolunuz düşerse de görüşmeyi ve eğer bir konser vs. için olursa sizi canlı dinlemeyi çok arzu ederim.

  Çalışmalarınızda yürekten başarılar diliyorum.

  Sevgiler.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top